Kalendarium 2003

2003 luty

Kwartalnik ,,Drogami Tischnera’’ zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem ISSN 1730—4777.

2003.03.14

Urząd Statystyczny w Krakowie, Oddział w Limanowej nadał Stowarzyszeniu "Drogami Tischnera" numer identyfikacyjny REGON 492895286.

2003.03.18

Około 150 osób wystartowało na stoku w Kluszkowcach w I Memoriale im. ks. prof. Józefa Tischnera w narciarstwie alpejskim. W zawodach, w kilku kategoriach uczestniczyli uczniowie i nauczyciele szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz szkół podhalańskich. Organizatorem memoriału były Uczniowskie Kluby Sportowe: "Przełęcz" - działający przy SP w Łopusznej oraz "Szarotki" - przy gimnazjum w Krempachach. Patronat medialny nad zawodami objął Dziennik Polski.

2003.03.19

Na grobie ks. prof. Józefa Tischnera w Łopusznej poświęcono nowy krzyż. Zaprojektował go Marian Gromada, autor portretów Tischnera, a wykonał artysta z Bukowiny Tatrzańskiej. W związku z chorobą księdza Raźnego, poświęcenia dokonał ksiądz z Dursztyna. Po poświęceniu krzyża odprawiona została msza święta.

2003.03.20

Urząd Skarbowy w Nowym Targu wydał decyzję w sprawie nadania Stowarzyszeniu "Drogami Tischnera" numeru identyfikacji podatkowej : 735—25—05—926. Od tej chwili Stowarzyszenie stało się pełnoprawną organizacją.

2003.03.29

SSP nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Tarnowie, ZSS: SLO i Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Tarnowie, Wydawnictwo ZNAK i Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zorganizowały spotkanie "Drogami Tischnera Tarnów 2003", które odbyło się w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Patronat honorowy nad spotkaniem objął Prezydent Miasta Tarnowa i Małopolski Kurator Oświaty. W imprezie wzięli udział przedstawiciele Rodziny Szkół Tischnerowskich oraz bliscy i przyjaciele Księdza Profesora. Spotkaniu towarzyszyła wystawa "Nie zmarnujmy skarbów", na której wyeksponowano karykatury księdza Tischnera oraz dedykacje do książek jego autorstwa, zdjęcia z rajdów, zawodów, konkursów i uroczystości orgaznizowanych przez szkoły tischnerowskie a także materiały prezentujące te szkoły. Otwarcia wystawy dokonała najbliższa rodzina Filozofa. Podczas uroczystości jury w składzie: Wanda Czubernatowa, Wojciech Bonowicz, Łukasz Tischner, Adam Workowski i ks. Adam Sołak ogłosiło wyniki konkursu literackiego pt. "Moje spotkanie z ks. prof. Józefem Tischnerem." Laureatom konkursu, na który napłynęło 45 prac, prezydent Tarnowa Mieczysław Bień wręczył mosiężne statuetki wykonane przez Jana Janusza Kocoła. Wspólnym przedsięwzięciem uczniów szkół tischnerowskich był spektakl "Ka skarb, tam serce..." Widowisko składało się z tekstów w różnym klimacie, ułożonych tak, by pokazać całe życie księdza Tischnera. Mimo iż aktorzy nie mieli możliwości spotkania się na próbie, widowisko odniosło sukces. W drugiej części spotkania przyjaciele księdza Tischnera - Wanda i Andrzej Kudasikowie, Stanisława Szewczyk, Józef Różański, Tadeusz Zachwieja, Wincenty Galica, Józef Zatłoka, Renata Przybyła, Michał Mikuliński, Kazimierz Doroz i Wanda Czubernatowa - wspominali msze pod Turbaczem. Okazją do tego było wydanie książki "Słowa o ślebodzie" - 13 kazań wygłoszonych podczas mszy ludzi gór pod Turbaczem w latach 1981 - 1997. Do książki, którą można było zakupić na miejscu, dołączono autentyczne nagrania ośmiu kazań. Nie zabrakło Muzyki im. ks. Józefa Tischnera z Łopusznej. Tę część spotkania prowadził Kazimierz Tischner, brat księdza. W dniu spotkania Rodzinę Szkół Tischnerowskich tworzyło dziesięć szkół, kilka kolejnych przygotowywało się do przyjęcia Księdza Tischnera za patrona. Spotkanie było dobrą okazją do bliższego poznania członków szkolnej rodziny - po raz pierwszy w jednym miejscu spotkali się przedstawiciele wszystkich szkół tischnerowskich.

2003.03.30

W sali widowiskowej MOK w Nowym Targu promowano książkę ks. prof. Józefa Tischnera "Słowo o ślebodzie. Kazania spod Turbacza 1981 - 1997". Spotkanie zorganizowali: MOK w Nowym Targu, Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" i Wydawnictwo Znak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Kazimierz Tischner, ks. Tadeusz Juchas, ks. Kazimierz Krakowczyk, Wojciech Bonowicz, Wanda i Andrzej Kudasikowie, Stanisława Szewczyk, Józef Różański, Józef Zatłoka i Wanda Czubernatowa. W książce zebrano trzynaście z szesnastu kazań wygłoszonych przez ks. Tischnera pod Turbaczem, dołączono posłowie Wojciecha Bonowicza oraz zdjęcia Stefana Figlarowicza. Atrakcją wydawnictwa były nagrania ośmiu homilii na płytach CD lub kasetach magnetofonowych, które przetrwały dzięki ks. Krakowczykowi. Pomysłodawcą wydania książki był Kazimierz Tischner, brat księdza Józefa. W czasie spotkania wspominano atmosferę mszy na Polanie Rusnakowej, przypominano tematykę homilii, mówiono o trudnościach i o genezie nabożeństw dla "ludzi gór" . Zanim doszło do pierwszej mszy pod Turbaczem, ksiądz Tischner odprawiał je w góralskich domach na Wyżnim i Średnim Zarębku w Łopusznej. Już wtedy używał gwary, dopuszczał do grania góralskie kapele i wykorzystywał utwory Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Początkowo we mszach pod Turbaczem uczestniczyli okoliczni mieszkańcy, ale z czasem doszło do tego, że tłum rozrósł się do kilkunastu tysięcy osób.

2003.04.23

Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" wraz z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu zorganizowało spotkanie z udziałem ks. bp. Tadeusza Pieronka oraz prof. Jerzego Żołądzia pod hasłem "… drogami Tischnera do Europy i z powrotem…" Spotkanie dotyczyło polskiego akcesu do Unii Europejskiej. Bp Pieronek opowiedział nieco o historii Unii, ale skupił się głównie na obawach eurosceptyków, którzy straszą utratą tożsamości narodowej i religijnej. "Argumentem przeciwko tej obawie jest fakt, że w unijnej wspólnocie żaden kraj nie stracił jeszcze swojej tożsamości. Natomiast tożsamość religijna to mit, który trzeba odczarować (...) Tak więc stajemy przed pytaniem, czy warto wchodzić w tę Unię, czy lepiej trzymać się z daleka? Odpowiadam: trzeba, bo my już w tej rzeczywistości żyjemy. Dla zjednoczonej Europy nie ma alternatywy, jeśli nie chcemy być jej karłami." Drugi z zaproszonych gości prof. Jerzy Żołądź, znakomity fizjolog, opiekun Adama Małysza mówił o swojej naukowej przygodzie z Europą. Wystąpienia obydwu gości były przeplatane występami młodzieży i cytatami z książek księdza Tischnera.

2003.04.26 - 27

W Użgorodzie na Ukrainie odbyły się uroczystości nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej. Z Polski przyjechały delegacje czterech tischnerowskich szkół z: Żor, Tarnowa, Rogoźnika i Woli. Podhalańskiej ekipie towarzyszyła Kapela im. ks. prof. Józefa Tischnera z Łopusznej, przedstawiciele Związku Podhalan, władze Nowego Targu i Kazimierz Tischner, brak księdza Józefa. W sumie około 40 osób. Gośćmi uroczystości byli także: konsul RP we Lwowie Krzysztof Sawicki, wicekonsul Marek Maluchnik, szefowa Federacji Stowarzyszeń Polskich i mer Użgorodu. Kazimierz Tischner przekazał dyrektorowi szkoły Tatianie Pułyk tablicę z odlaną w brązie podobizną Księdza Profesora, którą zaprojektował Wojciecha Pondla i ziemię z łopuszańskiego grobu. Tego samego dnia grono nauczycielskie zorganizowało w centrum kultury konferencję naukową "Nadzieja jest źródłem naszego życia." Niedzielę rozpoczęła msza święta w góralskiej oprawie i z udziałem pocztów sztandarowych z polskich szkół noszących imię ks. Tischnera. Odprawiona została w oddalonym o 30 km od Użgorodu kościele we wsi Serednie. Polski ksiądz modlił się w trzech językach: słowackim, polskim i ukraińskim. Po mszy, pod dachem polowej sceny, nauczyciele i uczniowie polskiej szkoły (z huculską kapelą) pokazali wzruszający program artystyczny. Dzieci płynnie recytowały utwory poetyckie Mickiewicza i Tetmajera. Do tego dołączyli łopuszanie - z muzyką i tańcem. Historia powstania szkoły rozpoczęła się w 1991 r., gdy kilkutysięczne środowisko polonijne powołało Towarzystwo Kultury Polskiej. Pomysł zorganizowania szkoły pojawił się wkrótce, ale ideę udało się zrealizować dopiero w 1999 r., gdy zebrano 16 osób chętnych do nauki języka i poznawania kultury polskiej. W dniu nadania imienia szkole uczyło się w niej ponad 100 uczniów w wieku od 5 do 68 lat. Seniorką była pani Helena Siucz. Pomysł wyboru patrona narodził się dwa lata wcześniej podczas pobytu dyrektora szkoły w Krakowie. Tam Tatiana Pułyk po raz pierwszy zetknęła się z twórczością Księdza Profesora. Zaczęła szukać o nim wiadomości, nawiązała kontakt z wydawnictwem ZNAK, z rodziną kapłana. Wkrótce rozesłała do ukraińskich urzędów odpowiednie petycje, by uzyskać zgodę na nadanie szkole imienia ks. prof. Józefa Tischnera. Zgodę uzyskano 08.11.2002 r. Rozpoczęły się przygotowania do uroczystości. W międzyczasie delegacja z Użgorodu gościła w rogoźnickiej szkole i zaczęła poznawać tischnerowską rodzinę.

2003.05.24

W Gimnazjum nr 67 w Poznaniu odbyła się uroczystość nadania szkole imienia ks. prof. Józefa Tischnera. Do Poznania przyjechali górale z Podhala, między innymi brat księdza Józefa - Kazimierz Tischner z żoną Janiną oraz delegacje Szkół Tischnerowskich z całej Polski. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Michała Archanioła w Poznaniu Kiekrzu celebrowanej przez biskupa Marka Jędraszewskiego. Po mszy odbyła się część oficjalna, w czasie której nastąpiło przekazanie uczniom sztandaru oraz odsłonięcie popiersia Patrona wykonanego przez prof. Wiesława Koronowskiego, kierownika Pracowni Rzeźby z ASP w Poznaniu. Następnie młodzież z Nowego Targu przedstawiła program artystyczny. W szkole przygotowano wystawę plastyczną poświęconą patronowi. Na zakończenie, organizatorzy uroczystości zaprosili wszystkich na tradycyjną "majówkę".

2003.09.01

W dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Zespole Szkół nr 3 w Bochni oddano nowoczesną salę sportową i nadano szkole imię ks. prof. Józefa Tischnera. Uroczystość rozpoczęła msza święta w Bazylice św. Mikołaja, na którą przybyli: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, władze samorządowe miasta i gminy oraz krewni Patrona szkoły - Kazimierz i Marian Tischnerowie. Mszy przewodniczył i wygłosił homilię ks. dr Bolesław Kraus - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, a celebrowali ks. proboszcz prałat dr Zdzisław Sadko, ks. prałat Jan Nowakowski i katecheta ks. Stanisław Kowalik. Po mszy, przy dźwiękach góralskiej Muzyki z Łopusznej, społeczność szkolna i zaproszeni goście przemaszerowali ulicami miasta do budynku szkoły. Tam nastąpiło oficjalne otwarcie nowej sali przez: Ludwika Węgrzyna - starostę bocheńskiego, Helenę Kurtykę - dyrektora szkoły i Leopolda Grabowskiego - przewodniczącego Rady Powiatu. On także chwilę później odczytał akt nadania placówce imienia ks. prof. Józefa Tischnera. Zgromadzeni mieli okazje podziwiać program artystyczny poświęcony pamięci ks. Tischnera, przygotowany przez zespół polonistów i młodzieży. O wyborze Patrona decydowali uczniowie Zespołu Szkół i ich rodzice. Ksiądz Tischner został wybrany z grupy kandydatów, w której znaleźli się Leopold Okulicki, Władysław Grabski, Hugo Kołłątaj i Marek Kotański. Bocheński "ekonomik" został trzynastą szkołą w Rodzinie Szkół Tischnerowskich.

2003.09.30

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie po raz pierwszy zainaugurowała rok akademicki. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele Mariackim celebrowana przez kardynała Franciszka Macharskiego. Następnie w sali kina Kijów odbyła się uroczystość immatrykulacji . Wykład inauguracyjny wygłosił Ryszard Kapuściński, członek Rady Patronackiej WSE. W jej skład weszli także: Władysław Bartoszewski, Norman Davies, Bronisław Geremek, Jerzy Jedlicki, Leszek Kołakowski, Zdzisław Krasnodębski, Jan Kułakowski, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Michalski, Czesław Miłosz, Jan Nowak-Jeziorański, Piotr Nowina-Konopka, bp Tadeusz Pieronek, Aleksander Smolar, Barbara Skarga, Władysław Stróżewski, Jerzy Szacki, Jacek Woźniakowski, Maciej Zięba OP, Andrzej Zoll oraz abp Józef Życiński. Nowa uczelnia miała w założeniu nawiązywać do idei środowiska skupionego wokół wydawnictwa Znak i Tygodnika Powszechnego. Planowano kształcenie 440 studentów, mi.in. na socjologii i stosunkach międzynarodowych, podyplomowej integracji europejskiej, public relations i komunikacji w biznesie. Rektor WSE, Jarosław Gowin mówił podczas inauguracji: "Szkoła ta powstała, aby młodym ludziom stworzyć możliwość edukacji na miarę naszych czasów, czasów globalizacji i różnorodności kultur. Powstała, by służyć bezinteresownemu poszukiwaniu prawdy o której ksiądz Tischner pisał "prawda znów musi stać się wartością, dla której warto żyć."

2003.10.11-12

Odbył się III Rajd Szlakami ks. prof. Józefa Tischnera. Jego organizacją zajęły się Szkoła Podstawowa nr 153 z Krakowa i Zespół Placówek Oświatowych z Radziszowa. Liczbę uczestników z przyczyn logistycznych trzeba było ograniczyć do 180. Przyjechali przedstawiciele wszystkich tischnerowskich szkół, także tych położonych najdalej tj. w Użgorodzie, Poznaniu czy Siedlcach. Do pomocy w organizacji imprezy przyłączyli się goprowcy, przewodnicy, nadleśnictwo, Gorczański Park Narodowy oraz samorządy lokalne. Znakiem rozpoznawczym rajdowców były niebieskie chusty. Przed wyjściem w góry uczestnicy rajdu spotkali się na łopuszańskim cmentarzu, by chwilę pomodlić się nad grobem Patrona i pochylić nad nim sztandary. Podstawowa trasa wiodła na Turbacz z Łopusznej, ale można było skorzystać także z innych szlaków. W schronisku, po zakwaterowaniu odprawiono mszę świętą, a po posiłku rozpoczęła się najciekawsza chyba część spotkania - posiady organizowane przez Gimnazjum nr 67 z Poznania. Każda ze szkół przedstawiła swoje umiejętności. Był śpiew, taniec, kabaret, teatr, a nawet pantomima. W niedzielę po śniadaniu i mszy świętej wyruszono w drogę powrotną do Łopusznej. Trasa wiodła oczywiście obok bacówki księdza Tischnera. Zakończenie rajdu nastąpiło w ośrodku Naftoturu, gdzie na schodzących z gór czekał ciepły posiłek i góralska muzyka.

2003.10.14

Gimnazjum Publiczne w Cięcinie zostało czternastą szkołą tischnerowską. Uroczystość nadania szkole imienia ks. prof. Józefa Tischnera rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego. Homilię poświęconą Patronowi szkoły wygłosił ksiądz kanonik Władysław Zązel, proboszcz parafii w Kamesznicy, obecny kapelan Związku Podhalan. Po mszy młodzież gimnazjalna zaprezentowała program słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli. Złożyły się na niego pośmiertne wspomnienia o Księdzu Profesora oraz uzasadnienie Jego patronatu nad gimnazjum. Teksty przeplecione były góralską muzyką i śpiewem. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Przewodniczący Rady Gminy Leon Figura odczytał uchwałę dotyczącą nadania szkole imienia, po czym wraz z przedstawicielami nauczycieli i uczniów dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej ufundowanej przez państwa Pękalów. Na tablicy poświęconej przez proboszcza Stanisława Bogacza znalazły się słowa patrona: "Miłość jest podstawowym sposobem uczestnictwa w dobru". Następnie głos zabrali zaproszeni przedstawiciele władz gminy i oświaty oraz Kazimierz Tischner, brat Patrona, który przybył na uroczystość wraz z żoną Janiną i przyjaciółmi.

2003.10.30

W Ochotnicy Dolnej-Skrodne odbyły się obchody 75- lecia Szkoły Podstawowej połączone z nadaniem szkole imienia ks. prof. Józefa Tischnera. Uroczystość rozpoczęła msza święta celebrowana przez ks. bp Bolesława Klausa z licznym udziałem księży. W kościele parafialnym w Ochotnicy Dolnej zebrali się: bracia ks. Józefa z rodzinami, przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych, delegacje szkół tischnerowskich, poczty sztandarowe, byli i aktualni nauczyciele i uczniowie szkoły oraz miejscowa ludność. Po mszy, już w budynku szkolnym, poświęcono krzyż, odsłonięto płaskorzeźbę z wizerunkiem Patrona i przedstawiono najważniejsze fakty z 75 lat życia szkoły. Głos zabrali zaproszeni goście. Następnie uczniowie szkoły przedstawili w programie artystycznym scenę z "Filozofii po góralsku". Wystąpił także zespół "Mali Ochotni" i zespół wokalny "Na szlaku". Wręczono nagrody zwycięzcom konkursu "Ks. prof. Tischner w Twoich oczach." Spotkanie zakończyło wspólne biesiadowanie. Szkoła w Skrodnem została piętnastą szkołą w Rodzinie Szkół Tischnerowskich.

2003.12.06

Zespół Szkół Zawodowych nr 3 w Krakowie przyjął imię ks. prof. Józefa Tischnera. Patrona wybierano spośród 17 kandydatów. Pierwsza część uroczystości odbyła się w hali sportowej. Po wprowadzeniu sztandaru głos zabrali zaproszeni goście, następnie przedstawiono spektakl słowno-muzyczny "Pytając o człowieka". W drugiej części spotkania, już w budynku szkoły, głos zabrał dyrektor Zespołu Aleksander Palczewski. Następnie odczytano akt nadania imienia Patrona i odsłonięto tablicę pamiątkową. Na uroczystości obecna była m. in. rodzina księdza Tischnera i kapela góralska z Łopusznej. ZSZ nr 3 w Krakowie jest 16. szkołą w Rodzinie Szkół Tischnerowskich.