Kalendarium 2017

2017.01.13-15

W Łopusznej odbyła się XII Ogólnopolska Otwarta Konferencja dla nauczycieli i wychowawców pt. "Dylematy wolności i odpowiedzialności". W piątkowy wieczór przybyli do ośrodka Natanael mogli obejrzeć film „Kościoły Księdza Tischnera” wg. scenariusza i realizacji Piotra i Pawła Kaków i uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu „Bóg się rodzi” przygotowanym przez Stanisławę Trebunię-Staszel i zespół Młodzi Łopuśnianie. W sobotę od rana rozpoczął się cykl wykładów. Dr Adam Workowski starał się odpowiedzieć na pytanie, czy zaufanie kradnie nam wolność?, dr Piotr Augustyniak przyjrzał się wojnie polsko-polskiej w świetle myśli ks. Tischnera, dr Błażej Sajduk mówił o „Pokoleniu Y i Z w kontekście aktywnych metod nauczania” , a dr Anna Siewierska-Chmaj poruszyła kwestię obecności mitów w polityce. O 17-tej w kościele św. Trójcy w Łopusznej odprawiona została msza święta, a wieczór zakończyła uroczysta kolacja z programem kolędowym, w którym wystąpiły trzy pokolenia rodziny Staszlów. Niedzielną serię wykładów rozpoczął prof. Mieczysław Ronkowski mówiąc o "wolności i odpowiedzialności w aspekcie kształcenia i wychowania uczniów i studentów do realizacji projektów w zespołach". Później wystąpiła Beata Kapela z Wadowic, laureatka łódzkiego konkursu oratorskiego im. ks. Józefa Tischnera w roku 2016, z referatem „Komu bije dzwon nienawiści?”, a Wojciech Bonowicz przedstawił księdza Józefa Tischnera jako nieustannego obrońcę wolności. Ostatnim wykładowcą był prof. Andrzej Zoll, który w swoim wystąpieniu „Prawa człowieka a wolność” skoncentrował się na kwestii godności człowieka.

2017.03.17-19

W Ludźmierzu odbyły się 14. Rekolekcje Tischnerowskie pod hasłem "Wolność chrześcijanina". Głosił je jezuita o. Dariusz Piórkowski, dyrektor krakowskiego Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy (WAM). Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się w piątek w Bazylice Matki Bożej Ludźmierskiej, Królowej Podhala mszą święta rekolekcyjną w oprawie muzycznej chóru „Magnificat”. Wieczorną drogę krzyżową w gwarze góralskiej poprowadziła młodzież ze szkoły w Ratułowie. Po niej w Domu Pielgrzyma odbyło się jeszcze spotkanie z księdzem Piórkowskim prowadzone przez Wojciecha Bonowicza.

Sobotę otworzyło nabożeństwo pokutne. Spowiedź, już tradycyjnie, miała charakter indywidualnych rozmów z księżmi jezuitami. Przez cały dzień odbywały się spotkania z zaproszonymi gośćmi. Ks. Przemysław Bukowski, sercanin, mówił o „Kościele na zachodzie i kłopotach w świecie wolności”, Sebastian Tul o niewoli nałogów, a Piotr Sikora- teolog, filozof i redaktor Tygodnika Powszechnego - o duchowej trzeźwości jako drodze do wolności. Po przerwie obiadowej odbyły się warsztaty regionalne, tym razem góralsko–romskie. Poprowadziły je Stanisława Trebunia-Staszel i Teresa Mirga. Uczestnicy spotkania poznali historię Romów w Polsce i posłuchali muzyki zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy) założonego przez Teresę Mirgę w Czarnej Górze na Spiszu. Nie zabrakło też oczywiście muzyki góralskiej. Wieczorem w bazylice odprawiona została druga msza z nauką rekolekcyjną, a po niej odbył się ponad godzinny koncert „Moje pieśni do Boga” w wykonaniu zespołu Kałe Bała. Sobotę zakończyło spotkanie z rekolektantem, będące kontynuacją rozważań o relacjach miedzy miłością a wolnością.

W niedzielę, po ostatniej mszy świętej z naukę rekolekcyjną, odbyło się spotkanie z dziennikarką Joanną Podsadecką. W rozmowie prowadzonej przez Wojciecha Bonowicza wspominała wydarzenia towarzyszące powstawaniu książki „Dasz radę”, będącej zapisem ostatnich rozmów z ks. Janem Kaczkowskim zmagającym się z glejakiem mózgu, twórcą Puckiego Hospicjum im. ojca Pio. Ksiądz Kaczkowski w rozmowach wielokrotnie wspominał księdza Tischnera.

2017.04.09-10

Europejskie Centrum Solidarności i Instytut Kaszubski po raz drugi zorganizowały Dni Tischnerowskie w Gdańsku. Zainaugurowała je msza św. w intencji ks. J. Tischnera odprawiona w kościele św. Jana. W ramach dwudniowego spotkania przeprowadzono dwie debaty. Pierwsza prowadzona przez dr Jacka Kołtana (filozofa i zastępcę dyrektora ds. naukowych ECS) z udziałem prof. Doroty Rancew-Sikory (socjologa z Uniwersytetu Gdańskiego), Wojciecha Bonowicza (poety, autora biografii ks. Tischnera) i ks. dr Krzysztofa Niedałtowskiego (teologa i filozofa, duszpasterza środowisk twórczych) zatytułowana była "Inny, Spotkanie, Solidarność". W drugiej, prowadzonej przez Piotra Olecha, prof. Maria Mendel (Uniwersytet Gdański), prof. Anna Michalska (socjolog, Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu), dr Marcin Boryczko (Uniwersytet Gdański) i prof. Krzysztof Frysztacki (Uniwersytet Jagielloński) dyskutowali o zjawisku nierówności, odnosząc się do raportu ECS „Solidarnie przeciw biedzie". W sali wystaw czasowych Kazimierz Tischner, brat księdza Józefa i prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” przedstawił projekt edukacyjny Rodziny Szkół Tischnerowskich i opowiedział o wyzwaniach związanych z reorganizacją szkolnictwa w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli także: Barbara Bandoła (dyrektorka Gimnazjum nr 2 w Woli), Przemysław Łagosz (dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szopie) i Sławomir Niewczas (nauczyciel w II Liceum Ogólnokształcącym w Wałczu). Po raz pierwszy w Gdańsku zaprezentowano film dokumentalny "Rozmowy z ks. J. Tischnerem . Kościół, wiara, religia" w reż. Eweliny Puczek, na który składały się rozmowy z ks. Tischnerem prowadzone przez dziennikarkę w latach 90. na antenie katowickiego ośrodka TVP.

2017.04.22

W Krakowie, w ramach 17 Dni Tischnerowskich w Wyższej Szkole Europejskiej spotkali się nauczyciele i uczniowie ze szkół noszących imię ks. Józefa Tischnera. Pojawiły poczty sztandarowe z kilkunastu placówek, co w perspektywie wprowadzanych zmian w systemie oświaty i likwidacji gimnazjów było szczególnym świadectwem solidarności. Na wstępie Anna Dymna odczytała obszerne fragmenty tekstu o nienawiści i miłosierdziu napisanego przez ks. Tischnera na jej prośbę do koncertu na rzecz Kosowa. Potem w dyskusji "Co nam dał Tischner", prowadzonej przez Wojciecha Bonowicza, swoimi refleksjami podzielili się Barbara Bandoła, Stanisława Trebunia-Staszel, księża Andrzej Augustyński i Przemysław Bukowski, a także Kazimierz Tischner, prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”. W części artystycznej zaprezentowały się zespoły regionalne z Ratułowa i Szczawnicy, zespół wokalno-instrumentalny z Domosławic, ze specjalnie skomponowaną przez Grzegorza Majkę pieśnią "Tischnerem uwodzeni", a także Zawodowcy z Bachledówki – czyli uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Czerwiennem – z przedstawieniem „Odmieniona baba”. Kazimierz Tischner - ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich pożegnał zgromadzonych serdecznie dziękując za współpracę wszystkim placówkom, a szczególnie gimnazjom, które po raz ostatni pojawiły się w pełnym składzie.

2017.06.07

Kapituła Europejskiej Nagrody Obywatelskiej ogłosiła listę 50 tegorocznych laureatów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jest wśród nich troje laureatów z Polski: Ewa Dados - dziennikarka radiowa z Lublina, inicjatorka ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych Stowarzyszenie „De Facto” oraz Stowarzyszenie "Drogami Tischnera", skupiające szkoły noszące imię ks. Józefa Tischnera oraz osoby zainteresowane jego osobą i dziełem. Prezesem stowarzyszenia jest Kazimierz Tischner. Nagroda przyznawana od 2008 r. przez Parlament Europejski jest wyrazem uznania dla osób i organizacji prowadzących działalność na rzecz promowania wartości europejskich. Laureatami nagrody mogą zostać obywatele, grupy oraz stowarzyszenia nominowane uprzednio przez posłów do Parlamentu Europejskiego. Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" zostało nominowane przez posłankę Różę Thun. Na 11 października zaplanowano w Brukseli ceremonię, w czasie której spotkają się wszyscy nagrodzeni. Medale zostaną laureatom uroczyście wręczone w ich krajach ojczystych.

2017. czerwiec

W gimnazjach odbyły się spotkania pożegnalne związane z wprowadzeniem zmian w systemie edukacji w Polsce.

2017.07.24-30

Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" zorganizowało letnią wycieczkę na Dolny Śląsk. Bazą noclegową i wypadową był Hotel Koniuszy w Srebrnej Górze prowadzony przez Krystynę i Leszka Górskich. W czasie tygodniowego pobytu zwiedzono: Ząbkowice Śląskie (Krzywa Wieża, Izba Pamiątek Regionalnych, ruiny zamku, ratusz), Kamieniec Ząbkowicki (Dom Opactwa Cystersów, Izba Pamiątek, kościół Wniebowzięcia NMP, Archiwum Państwowe - dawny Pałac opacki, Pałac Marianny Orańskiej i park), Bardo (Sanktuarium, Klasztor i Muzeum Sztuki Sakralnej, punkt widokowy), Złoty Stok (podziemna trasa turystyczna w "Kopalni Złota", Złota Ścieżka), Ziębice (Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, kościół św. Jerzego), Henryków (Domu Opactwa Cystersów, parku), Bobolice (Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej), Kłodzko (Kościół zwiastowania NPM, most św. Jana, miasto), Duszniki Zdrój (uzdrowisko), Wambierzyce (bazylika MB Wambierzyckiej, najstarsza w Polsce Szopka Ruchomej, kalwaria), Paczków (miasto i wieża ratuszowa), czeski Jawornik (rezydencja biskupów wrocławskich), Białą Wodę ( klasztor i kolegium pijarów), Jaskinię Na Pomezi, Łaźnie Jesenik (uzdrowisko, park), no i oczywiście twierdzę w Srebrnej Górze. Grupę oprowadzał Prezes Koła Przewodników Sudeckich i Trenowych PTTK w Ząbkowicach Śląskich, Przewodnik Sudecki Jerzy Organiściak. Jak zwykle starczyło czasu na ciekawe spotkania, między innymi z ks. Krzysztofem Ziobrowskim w Bobolicach.

2017.09.02

W Nowohuckim Centrum Kultury odbyła się gala XIV edycji Medalu „Dziękujemy za wolność” ustanowionego przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Zgodnie z decyzją kapituły z dnia 7 sierpnia 2017 r., uhonorowanych zostało czterdziestu ludzi nauki związanych z opozycją demokratyczną. Wśród nich medal pośmiertnie otrzymał ks. prof. Józef Tischner. Medal ustanowiony w 2014 roku jest symbolicznym wyrażeniem wdzięczności i podziękowaniem dla możliwie szerokiego kręgu ludzi, którzy w okresie po 13 grudnia 1981 roku brali udział w tworzeniu wolności, niepodległości, demokratycznej i samorządnej Rzeczpospolitej Polski. Spotkanie poprowadził Edward Mazur, prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności. W imieniu ks. Tischnera medal odebrali jego bracia – Marian i Kazimierz. Galę uświetnił koncert Piotra Bukartyka.

2017.09.29-10.01

W Łopusznej kręcono zdjęcia do filmu dokumentalnego Annette Dittert z TV Arte „Polska stoi przed próbą - kobieta walcząca o swój kraj” opowiadający o Polsce i posłance do Parlamentu Europejskiego Róży Thun. W filmie wspomina się między innymi o ks. Józefie Tischnerze i działalności Stowarzyszenia "Drogami Tischnera" uhonorowanego na wniosek Róży Thun Europejską Nagrodą Obywatelską.

2017.10.05-06

Odbył się XVII Rajd Szkół Tischnerowskich zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. ks. prof. J. Tischnera w Rogoźniku. W rajdzie brało udział 9 szkół podstawowych z terenu Małopolski i Śląska oraz Szkoła Podstawowa w Zavaznej Porubie ze Słowacji, która współpracuje z Gminą Nowy Targ. Spotkanie rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Trójcy w Łopusznej, którą odprawili wspólnie proboszcz parafii Łopuszna ks. Kazimierz Foltyn oraz proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski. Po mszy wykonano wspólne zdjęcie uczestników rajdu, pomodlono się przy grobie patrona i w końcu wyruszono w góry. Pod kierownictwem przewodników dwie grupy udały się w Gorce: jedna zdobywała Turbacz z Nowego Targu-Kowańca, natomiast druga z Ostrowska. Pomimo niesprzyjającej pogody wszyscy dotarli do celu. Gorąca herbata i ciepły posiłek w schronisku, zrekompensowały trud wędrówki oraz kapryśną niepogodę. Integracji szkół sprzyjał wspólny śpiew oraz pokaz przygotowany przez GOPR. Znalazł się czas na wieczorne posiady, wspólne opowieści oraz rozwiązywanie zadań konkursowych przygotowanych przez przewodników grupy. Następnego dnia po obfitym śniadaniu i ogłoszeniu wyników konkursu oraz po wspólnym pamiątkowym zdjęciu, „rajdowicze” wyruszyli w drogę powrotną do Łopusznej, by w Ośrodku Wypoczynkowym „Natanael” zasiąść do obiadu. Uczestnikom przy obiedzie towarzyszyli dyrektor ZEAS-u J. Batkiewicz, wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch oraz „ojciec” rodziny szkół tischnerowskich Kazimierz Tischner, brat patrona. Po okolicznościowych przemówieniach, wspólnych zdjęciach i rozdaniu pamiątkowych upominków szkołom przyszedł czas na słowa podziękowania i pożegnania.

2017.10.11

Prezes Stowarzyszenia "Drogami Tischnera" Kazimierz Tischner odebrał w Brukseli Europejską Nagrodę Obywatelską. Nagroda przyznawana przez Parlament Europejski od 2008 r jest wyrazem uznania dla osób i organizacji prowadzących działalność na rzecz promowania wartości europejskich. Stowarzyszenie organizuje rajdy dla dzieci i młodzieży, konferencje dla nauczycieli, rekolekcje inspirowane myślą ks. Tischnera oraz podejmuje mnóstwo innych działań, których celem jest szerzenie wśród kolejnych pokoleń ideałów solidarności, otwartości i dialogu. Dzięki życzliwości posłanki do Parlamentu Europejskiego pani Róży Thun, która zgłosiła Stowarzyszenie do nagrody, prezesowi towarzyszyli: dr Stanisława Trebunia – Staszel, Wojciech Bonowicz oraz czteroosobowa grupa członków SDT. W czasie krótkiego pobytu w Brukseli, poza ceremonią rozdania Europejskich Nagród Obywatelskich, starczyło czasu na zwiedzenie Domu Historii Europy, Parlamentu Europejskiego, spotkanie w biurze Europosłanki Róży Thun i spacer mieście. Ceremonia odbyła się w Sali Yehudi Menuhina. Dyplomy wręczała Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Sylvie Guillaume. Z Polski uhonorowano także: lubelską dziennikarkę Ewę Dados, inicjatorkę akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” i Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”.

2017.12.02

W Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala związana z przyznaniem Stowarzyszeniu Drogami Tischnera Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Spotkanie prowadzili Stanisława Trebunia–Staszel i Wojciech Bonowicz. W części oficjalnej wystąpił Jacek Safuta - Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. Następnie Róża Thun, inicjatorka przyznania Stowarzyszeniu tej nagrody, wygłosiła laudację, w której podkreśliła, że "wartości takie jak wolność, demokracja, tolerancja, solidarność stanowią podwaliny działalności Stowarzyszenia. Jego członkowie integrują środowisko dbając o spuściznę intelektualną ks. prof. Józefa Tischnera. Działają ponad podziałami, łączą pokolenia, przygotowują do życia we wspólnocie budując relacje oparte na dobru". Po wystąpieniu Europosłanki uroczyście wręczono medal Europejskiej Nagrody Obywatelskiej Kazimierzowi Tischnerowi, prezesowi Stowarzyszenia "Drogami Tischnera". Po przemowie laureata odbyła się debata „Czym się w życiu kierować” (inspirowana książką ks. Józefa Tischnera „Krótki przewodnik po życiu”), prowadzona przez Wojciecha Bonowicza. W dyskusji wzięli udział: Róża Thun, filozof Karol Tarnowski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego Mieczysław Ronkowski i nauczyciel szkoły tischnerowskiej Józef Dyrda. Gali towarzyszyły wspomnienia dwóch par małżeńskich, którym ślubu udzielał ksiądz Józef Tischner, a także występy zespołu regionalnego z Ratułowa, recital Karola Ochodka, pieśniarza i gitarzysty oraz spektakl „Odmieniono baba” w wykonaniu grupy uczniów „Zawodowcy z Bachledówki” pod kierownictwem Marii Michalik.