Kalendarium 2018

2018.02.17-18

Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" już po raz trzynasty zorganizowało w Łopusznej konferencję dla nauczycieli i wychowawców. Tematem przewodnim konferencji było "Spotkanie z innym". Cykl sobotnich wykładów rozpoczął prof. Piotr Kłodkowski, który poruszył aktualny problem migracji („Dlaczego ludzie uciekają?”). Następnie dr Katarzyna Papaja mówiła o ,,Spotkaniu z nauczycielem refleksyjnym ‘’. Po przerwie obiadowej ks. prof. Marek Uglorz z kościoła ewangelicko – augsburskiego mówił o 500 latach reformacji oraz o "Innym" w religii. Do tego drugiego tematu nawiązał w wykładzie ,,Świat chrześcijańskich inności ‘’ ks. Przemysław Bukowski, sercanin. Wieczorem dla uczestników konferencji odprawiona została ekumeniczna msza święta w oprawie muzycznej zespołu „Nasa rodzinka”, po kierownictwem Stanisławy Trebuni Staszel. W niedzielny poranek redaktor Tygodnika Powszechnego Marcin Żyła w wykładzie pt. „Uchodźcy” przeanalizował zjawisko niechęci do migrantów. Po nim ks. Mirosław Tosza opowiedział o działalności Wspólnoty Betlejem, którą założył w Jaworznie i zastanawiał się czy "ubogi to intruz, czy brat". Jego podopieczny opowiedział o wsparciu, jakie otrzymał od członków Wspólnoty. Ostatnim gościem konferencji był pochodzący z Gujany Angielskiej Brian Scott, popularny dziennikarz radiowy i telewizyjny, który mówił o swoim trzydziestoletnim pobycie w Polsce, opisanym także w książce ,,Pierwszy Murzyn RP ‘’oraz o programie „Etniczne klimaty” poruszającym kwestię mniejszości narodowych w Polsce. Dwudniowe spotkanie prowadził Wojciech Bonowicz pod czujnym okiem Kazimierza Tischnera.

2018.03.09-11

W Ludźmierzu już po raz XV Stowarzyszenie Drogami Tischnera" zorganizowało Rekolekcje z ks. Tischnerem. W trzydniowym spotkaniu pod hasłem "Bóg, bliźni, sumienie" splatały się wątki góralsko-kaszubskie. Rekolekcje prowadził ks. dr Krzysztof Niedałtowski z Gdańska, duszpasterz środowisk twórczych. W piątkowy wieczór odprawiona została pierwsza rekolekcyjna msza św. z udziałem ludźmierskiego chóru „Magnificat”. Po mszy zebrani uczestniczyli w drodze krzyżowej przygotowanej przez zespół działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Piątek zakończyło spotkanie z rekolekcjonistą w Domu Pielgrzyma prowadzone przez Wojciecha Bonowicza. Ks. Niedałtowski wspominał ks. Tischnera i opowiadał o duszpasterzowaniu artystom.

Drugi dzień rekolekcji rozpoczął się modlitwą poranną w niedawno otwartej kaplicy pod ołtarzem polowym. Następnie ks. Dariusz Piórkowski odprawił nabożeństwo pokutne będące przygotowaniem do sakramentu pokuty. Jak co roku można było skorzystać z indywidualnych spowiedzi – rozmów z oo. kapucynami. Przed południem wygłoszone zostały dwa wykłady. W pierwszym prof. Mieczysław Ronkowski z Politechniki Gdańskiej mówił o tym jak pomagać bliźniemu, w drugim prof. Józef Borzyszkowski, prezes Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku przybliżył sylwetkę ks. Janusza Pasierba i jego związki z ks. Józefem Tischnerem. Popołudnie wypełniły posiady „góralsko – kaszubskie” prowadzone przez Stanisławę Trebunię-Staszel z zespołem „Nasa Rodzinka” oraz Joannę Szroeder z zespołem „Modraki”. Była muzyka, taniec, opowieści o zwyczajach obu regionów, a nawet nauka piosenek po góralsku i po kaszubsku. Przed kolacją można było obejrzeć nowy film Szymona J. Wróbla pt. „Ojciec, czyli o Pieronku”. Wieczorem ksiądz Niedałtowski w czasie mszy wygłosił kolejną naukę, w której pytał: kim jest dla mnie bliźni? Po mszy, w bazylice ludźmierskiej odbył się jeszcze koncert zespołu dziecięcego „Majeranki” z Rabki i zespołu „Modraki” z Parchowa na Kaszubach. Sobota zakończyła się spotkaniem z rekolekcjonistą, ponownie prowadzonym przez Wojciecha Bonowicza.

W niedzielę, po ostatniej mszy rekolekcyjnej, w Domu Pielgrzyma odbyło się prowadzone przez Joannę Podsadecką spotkanie z Markiem Kamińskim. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim jego wypraw, ale podróżnik mówił sporo o tym, co dla niego jest w życiu najważniejsze, o relacjach z Bogiem, bliźnim i samym sobą. To były ostatnie rekolekcje z księdzem Tischnerem organizowane w Ludźmierzu.

2018.03.30

Na rynku ukazała się płyta "Tischner - Mocna nuta" wydana przez Agorę S.A. wspólnie ze Stowarzyszeniem "Drogami Tischnera". Pomysłodawcą płyty był Kazimierz Tischner, brat ks. Józefa. Muzykę skomponowali Mirosław Kowalik (basista zespołu Raz Dwa Trzy) i Jan Trebunia-Tutka. Teksty zainspirowane dziełami ks. Tischnera napisała Izabela Domańska-Kowalik. W nagraniu płyty uczestniczyli m.in.: Kayah, Trebunie-Tutki, Wojciech Waglewski, Zygmunt „Muniek” Staszczyk, Jorgos Skolias, Mateusz i Marcin Pospieszalscy, Thomas Sanchez i Joachim Mencel. "Mietek” - pierwszy singiel z płyty zaśpiewany przez Muńka Staszczyka - w kwietniu znalazł się na Liście Przebojów Programu 3.

2018.06.09

W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbyła się uroczysta Gala wręczenia Medali Honorowych za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. To najważniejsze wojewódzkie odznaczenie otrzymują osoby, instytucje bądź organizacje, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju regionu na różnych płaszczyznach działalności, m.in. społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Medal nadawany jest – po rekomendacji Komisji Medalu – przez Sejmik Województwa Małopolskiego, a uroczyste wręczenie odbywa się zawsze podczas Święta Małopolski. W roku 2018 medal złoty otrzymała Justyna Kowalczyk. Medale srebrne trafiły do: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, ks. Adama Bonieckiego, prof. dr hab. Jacka Purchli, Jana Kościuszki oraz zmarłego niedawno Artura Puszko. Medale brązowe otrzymali: dr hab. n. med. Anna Chrapusta, Paweł Ciećko, Wacław Jankowski, Akiko Miwa, prof. Krzysztof Orzechowski, Kazimierz Tischner, Towarzystwo Przyjaciół Sztuki w Miechowie. Gospodarzami uroczystości byli Urszula Nowogórska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

2018.06.16

W Paryżu nastąpiło uroczyste otwarcie Sali im. Księdza Józefa Tischnera w Międzynarodowym Domu Studenckim Jana Pawła II. Inicjatorem uroczystości był prowadzący ośrodek ks. Marian Falenczyk, przyjaciel ks. Tischnera. Uczestniczyli w niej: Kazimierz Tischner i jego synowa Joanna, a także Marian Gromada, autor i ofiarodawca obrazu zatytułowanego „W kierunku wolności” z małżonką Teresą. Kazimierz Tischner wraz z Marianem Gromadą dokonali odsłonięcia obrazu. Później były przemówienia i wspomnienia, ks. Falenczyk został obdarowany góralskim kapeluszem, a w części artystycznej wystąpiła wybitna wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik, przy akompaniamencie pianisty Andrzeja Jagodzińskiego. Dom powstały w 1980 roku prowadzili ojcowie pallotyni. Początkowo Foyer Jean Paul II był niewielką placówką przeznaczona dla studentów polskich. W roku 2000 przekształcił się w nowoczesny dom studencki – La Residence Internationale d’Etudiants, a kolejne rozbudowy sprawiły, że obecnie stanowi duży ośrodek akademicki. Przy znajdującej się na terenie ośrodka kaplicy działa przez cały czas polonijne duszpasterstwo. Ksiądz Józef Tischner w latach 80. i 90. ubiegłego wieku był częstym gościem polskich pallotynów pracujących w Paryżu. Owocem tych spotkań były m.in. wydane w pallotyńskiej oficynie książki ,,Polska jest Ojczyzną”, ,,Filozofia dramatu. Wprowadzenie” oraz opublikowane już pośmiertnie przez Znak – ,,Rekolekcje paryskie”. Następnego dnia, w niedzielę, w ośrodku odbył się piknik parafialny, a goście mieli okazję zwiedzić Paryż, w towarzystwie ks. Falenczyka.

2018.07.28 - 08.02

Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" zorganizowało wakacyjna wycieczkę na Węgry. Pierwszego dnia w upalnej aurze grupa dotarła do Tokaju. Tam w towarzystwie przewodniczki Igi Zeisky zwiedziła miasteczko (Plac Kossutha, punkt widokowy) i odwiedziła jedną z lokalnych winnic (Benko Borhaz). Drugiego dnia zwiedzono Eger (Plac Dobo, Kościół minorytów św. Antoniego z Padwy, bazylika. śś. Michała i Jana). Grupa uczestniczyła także we mszy odprawionej w języku węgierskim przez... polskiego księdza, a w Dolinie Pięknej Pani skosztowała wina Egri Bikaver. Wieczór spędzono już w Budapeszcie. Kolejne dwa dni wypełniło zwiedzanie stolicy i jej okolic. W Budzie grupa obejrzała: Górę Gellerta (cytadelę i Pomnik Wolności), Wzgórze Zamkowe (zamek, Baszty Rybackie, kościół NMP- Macieja Korvina), w Peszcie: Plac Bohaterów z Pomnikiem Tysiąclecia i Grobem Nieznanego Żołnierza, budynek Muzeum Sztuk Pięknych, Aleję Andrassyego, Plac Kossutha, budynek Parlamentu, Bazylikę św. Stefana. Starczyło czasu na indywidualne zwiedzanie (Wyspa Małgorzaty, kąpielisko, muzea) oraz poznanie urokliwego miasteczka Szentendre. Główną atrakcją pobytu w Budapeszcie okazał się nocy rejs po Dunaju. Kolejnego dnia poprzez "Zakole Dunaju", Wyszehrad i Esztergom (Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha) Tischnerowscy dotarli do Bańskiej Szczawnicy na Słowacji. Ci, którzy mieli jeszcze dość sił, wieczorem wspięli się na kalwarię na wzgórzu Scharfenberg. Ostatniego dnia wycieczki, w towarzystwie przewodnika Petra Danasa zwiedzono średniowieczne miasteczko górnicze wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poznano: Plac Świętej Trójcy, Stary Zamek, kościół św. Katarzyny, kompleks zabudowań dawnej Akademii Górniczo-Leśnej wraz z przyległym arboretum, sztolnię i Bańskoszczawnickie Betlejem. Po pożegnaniu z przewodnikiem w kawiarni Divna Pani, grupa wróciła do Łopusznej.

2018.10.18-19

W Wadowicach odbył się XVII Rajd Szkół Tischnerowskich „Śladami Wielkiego Wadowiczanina Świętego Jana Pawła II” w 40. rocznicę wyboru Karola kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Organizatorem rajdu było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach. Uczestniczyło w nim 112 uczniów i ich opiekunów ze szkół w: Żorach, Bochni, Domosławicach, Ligocie i z Wadowicach. Uczestnicy rajdu zostali przewiezieni do Lanckorony. Pod opieką przewodnika zwiedzili miasteczko i przez ruiny zamku wyruszyli do Kalwarii Zebrzydowskiej. Poznali dróżki kalwaryjskie i zwiedzili klasztor bliski sercu Papieża. Po obiedzie dotarli do Wadowic. Krocząc śladami Karola Wojtyły zwiedzili najważniejsze miejsca związane z jego życiem. Wieczorem po kolacji, w wadowickiej szkole odbyło się spotkanie integracyjne. Każda szkoła zaprezentowała się w krótkim programie. Trwały tańce, śpiewy i prezentacje multimedialne. Gościem spotkania był Kazimierz Tischner - brat Patrona, który wcześniej uczestniczył w lekcji uczniów klasy 1j CKZiU, opowiadając o bracie i swoim dzieciństwie. Drugi dzień rozpoczął się od mszy św. w Bazylice Ofiarowania NMP, której przewodniczył ks. Piotr Sałaciak, wikariusz i katecheta CKZiU. Po mszy zwiedzono bazylikę, złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, a następnie zwiedzono Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Po obiedzie dyrektor CKZiU Jolanta Satława, w obecności Wicestarosty Wadowickiego Andrzeja Góreckiego, podsumowała i zakończyła rajd.